Syndyk nie musi się martwić ulgą na złe długi
Prawo krajowe w zakresie VAT nie może być interpretowane w sposób prowadzący do naruszenia zasad neutralności i proporcjonalności.
W maju 2013 r. sąd rejonowy wszczął postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku spółki. W okresie przed ogłoszeniem upadłości firma kupowała towary i usługi od kontrahentów. Nie wszystkie zobowiązania zostały przez nią uregulowane. Spółka zapytała, czy syndyk, działając w imieniu własnym, ale na rachunek upadłego, zobowiązany jest do korekty VAT naliczonego w trybie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT (tzw. ulga na złe długi) i w konsekwencji rozliczenia (zapłaty) korygowanej kwoty podatku w deklaracji za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia płatności wierzytelności. Chodziło o wierzytelności, które powstały przed datą ogłoszenia upadłości, a uprawdopodobnienie ich nieściągalności nastąpiło po zmianie przepisów o uldze na złe długi od 1 stycznia 2013 r.
Urzędnicy odpowiedzieli twierdząco. W ich ocenie ogłoszenie upadłości nie ma wpływu na zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych upadłego. Przejawia się to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta