Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulepszenie to modernizacja, przebudowa, rekonstrukcja

08 grudnia 2014 | Prawo i praktyka

AMORTYZACJA. Stworzenie z dwóch osobnych budynków jednej funkcjonalnie połączonej bryły nie oznacza, że mamy do czynienia z wytworzeniem nowego środka trwałego.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 12 listopada 2014 r. (I SA/Kr 1535/14).

Skarżąca spółka jest właścicielem trzech sąsiadujących ze sobą budynków wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku. Dwa ostatnie budynki zostały przez spółkę nabyte w osobnych transakcjach. W celu świadczenia usług hotelowych spółka połączyła te dwa ostatnie budynki w jedną funkcjonalną całość, poprzez m.in. dobudowanie do nich oficyn i połączenie ich korytarzami. Budynki te nigdy wcześniej nie były środkami trwałymi spółki, zatem trafią do ewidencji środków trwałych po raz pierwszy. W związku z tym spółka zapytała, czy wydatki na zakup, rozbudowę i przebudowę budynków należy traktować jako wydatek inwestycyjny podlegający amortyzacji w czasie nie krótszym niż dziesięć lat.

Zdaniem spółki budynki są odrębnymi środkami trwałymi, gdyż zostały zakupione jako odrębne budynki. Zgodnie z art. 16j ust. 1 ustawy o CIT możliwość zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych została przewidziana m.in. w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10011

Wydanie: 10011

Spis treści
Zamów abonament