Dom maklerski nie zapłaci akcyzy od energii, którą handluje
Podmiot, który na zlecenie klientów przeprowadza transakcje sprzedaży bądź kupna prądu, nie jest nabywcą końcowym, lecz jedynie pośrednikiem pomiędzy swoim klientem a innymi uczestnikami giełdy.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 17 listopada 2014 r. (I SA/Kr 1214/14).
Strona (dalej też: spółka) prowadzi działalność w charakterze domu maklerskiego i na zlecenie swoich klientów uczestniczy w transakcjach obrotu energią elektryczną. Spółka skierowała pytanie do organu podatkowego, ponieważ chciała wyjaśnić, czy w takiej sytuacji ciąży na niej obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym. Zdaniem strony nie można mówić o powstaniu obowiązku podatkowego, ponieważ nie jest ona nabywcą końcowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, lecz tylko podmiotem łączącym swojego klienta ze sprzedawcą energii. Na żadnym etapie tej relacji nie dochodzi do sprzedaży energii elektrycznej przez stronę na rzecz jej klientów.
Organ w interpretacji podniósł jednak, że spółka w tym stanie faktycznym jest komisantem i ma prawo do rozporządzania rzeczą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta