Zabezpieczenie ważniejsze niż wyrok
Do skutecznego przeciwdziałania czynom nieuczciwej konkurencji niezbędne jest zabezpieczenie roszczenia. W przeciwnym razie wyrok może mieć iluzoryczne znaczenie – pisze radca prawny Olga Górska.
W postępowaniu sądowym okres pomiędzy wytoczeniem powództwa a prawomocnym rozstrzygnięciem zwykle jest bardzo długi. W tym czasie pozwany może kontynuować zarzucane mu naruszenia lub podejmować inne działania niweczące skutki przyszłego wyroku. Znaczenie wyroku będzie dla poszkodowanego przedsiębiorcy ograniczone – a nawet iluzoryczne – jeśli w toku procesu jego przeciwnik był w stanie wprowadzić do obrotu znaczną ilość podrobionych towarów lub kontynuował emisję reklamy zawierającej nieprawdziwe informacje o powodzie. Kluczowe w takich sytuacjach jest zatem uzyskanie na czas procesu zabezpieczenia roszczenia dochodzonego przez przedsiębiorcę.
Zaniechanie i pokutne
Ustawa z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UZNK) zawiera w artykule 18 katalog roszczeń przysługujących przedsiębiorcy w przypadku popełnienia przeciwko niemu czynu nieuczciwej konkurencji. Przedsiębiorca może żądać:
- zaniechania przez przeciwnika niedozwolonego działania;
- usunięcia skutków niedozwolonych działań;
- złożenia oświadczenia odpowiedniej treści;
- naprawienia wyrządzonej szkody;
- wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści;
- zasądzenia sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego – jeśli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony (tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta