Zdrajca straci etat równie szybko co plagiator
Szef może zwolnić pracownika prowadzącego wobec zakładu konkurencyjną działalność gospodarczą. I zrobi to nawet bez wypowiedzenia, gdy taką aktywnością podwładny w sposób ciężki narusza podstawowe obowiązki służbowe, próbując np. przejąć klientów pracodawcy przez utworzenie dla nich bliźniaczej oferty.
Dobro zakładu pracy obejmuje jego istnienie, rozwój oraz sprawne funkcjonowanie. Dlatego uczyniono to jednym z podstawowych obowiązków pracowników, określonym w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. Wymóg dbania o dobro zakładu ma bardzo szeroki zakres i obejmuje powinność dbania o jego mienie oraz jego wartości niematerialne (np. uznaną markę, dobre imię czy renomę na rynku). Wymóg ten można zarazem rozumieć jako zakaz szkodzenia pracodawcy przez pracownika i jednocześnie nakaz pozytywnego działania w jego interesie stosownie do potrzeby i możliwości, także ponad zwykły obowiązek.
Nakaz dbałości o dobro zakładu dotyczy wszystkich etatowców, niezależnie od sposobu nawiązania stosunku pracy oraz rodzaju wykonywanych przez nich zadań. Przy czym jeśli pracownik zajmuje stanowisko kierownicze, jest to podstawa do stosowania wobec niego wyższych wymagań co do dbania o dobro firmy i niepodejmowania wobec niej działań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta