W kierunku cyfrowej gospodarki
Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych stało się czynnikiem kluczowym dla podnoszenia konkurencyjności i tempa wzrostu całej gospodarki.
Anna Cieślak-Wróblewska
Rozwój nowych technologii, rozwój technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (w angielskim skrócie ICT) to już nie jest kwestia rozwoju jednego sektora gospodarki. To podstawa cywilizacyjnego postępu i rozwoju całej gospodarki. Jak wynika z badań World Economic Forum, średnio na świecie wzrost poziomu cyfryzacji kraju o 10 proc. powoduje jednoczesny wzrost jego PKB o 0,75 proc. oraz spadek stopy bezrobocia o 1,02 proc. I chodzi tu o prawdziwą gospodarkę cyfrową, bo sam postęp w infrastrukturze ICT, np. wzrost poziomu dostępu do sieci o 10 proc. powoduje wzrost PKB tylko o 0,16 proc. oraz spadek bezrobocia o 0,22 proc.
Polska jak Europa
Technologie ICT wykorzystuje się praktycznie w każdej dziedzinie życia. Z europejskich trendów wynika, że do sektorów najbardziej nasyconych technologiami cyfrowymi, i które mają największy potencjał do wchłaniania innowacji, należą usługi finansowe i ubezpieczeniowe, przemysł motoryzacyjny oraz komputery i elektronika. Najmniejszy poziom nasycenie osiągnęły sektory: hotele i restauracje oraz budownictwo.
Podobnie jest w Polsce. Badania przeprowadzone dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez firmę Wyg-PSDB „Ewaluacja zapotrzebowania na instrumenty wsparcia e-biznesu" pokazały, że według samych firm z branży ICT wiodące w zastosowaniu nowych technologii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta