Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przejść z ewidencji do rejestru

11 lutego 2015 | Dobra Firma | Krzysztof Gładych
Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową następuje w tzw. dniu przekształcenia
źródło: 123RF
Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową następuje w tzw. dniu przekształcenia

Prowadzący działalność gospodarczą może przekształcić swoje przedsiębiorstwo w spółkę prawa handlowego. Musi pamiętać o doborze właściwej firmy, czyli nazwy nowej spółki.

Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość przeprowadzenia procesu bezpośredniego przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową (art. 5841 do art. 58413 k.s.h.). Zmiana przedsiębiorcy w inną spółkę (poza spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną) wymaga kolejnego przekształcenia.

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową następuje w tzw. dniu przekształcenia. Dniem tym jest dzień wpisu nowej spółki do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez właściwy miejscowo sąd rejestrowy. Równocześnie z wpisem nowej spółki następuje wykreślenie przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykreślenia dokonuje z urzędu organ ewidencyjny, niezwłocznie po otrzymaniu od sądu rejestrowego postanowienia o wpisie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament