Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chińczycy ratują rynek luksusu

11 lutego 2015 | Ekonomia
Światowy rynek towarów luksusowych pokonał już kryzysowe spowolnienie i dalej rośnie
źródło: Rzeczpospolita
Światowy rynek towarów luksusowych pokonał już kryzysowe spowolnienie i dalej rośnie

Ich zamiłowanie do towarów luksusowych, kupowanych zwłaszcza podczas zagranicznych podróży w Europie czy USA, to jedyna szansa na wzrost branży.

piotr mazurkiewicz

Choć według obiegowej opinii rynek towarów luksusowych jest odporny na kryzys, to ostatnie lata pokazują raczej mozolne próby niwelowania strat i słaby rozwój. Choć wydatki na tego typu produkty przestały spadać, to jednak wyniki branży są wciąż dalekie od spektakularnych wzrostów.

Według badania firmy Bain & Company w 2014 r. wartość rynku towarów konsumpcyjnych z najwyższej półki (odzież, akcesoria, kosmetyki) wzrosła o 5 proc., do 223 mld euro, po 7 proc. wzrostu w 2013 r.

Ostrożny optymizm

– Gospodarka wolno odbudowuje się po kryzysie, a konsumenci w Chinach, USA czy Japonii zaczynają kupować towary luksusowe – wyjaśnia jedna z autorek raportu Claudia D'Arpizio, partner w Bain & Company.

Firma zwraca uwagę, że motorem rozwoju branży są turyści, którzy bardzo chętnie kupują towary luksusowe podczas zagranicznych wyjazdów. Dotyczy to zwłaszcza Chińczyków – ich krajowy rynek luksusowy Bain szacuje na 15 mld euro, ale faktyczna skala wydatków tamtejszych konsumentów jest kilka razy większa. Odpowiadają oni bowiem aż za 29 proc. globalnych zakupów towarów luksusowych, co przekłada się na kwotę już niemal 65 mld euro.

W ujęciu globalnym są zdecydowanymi liderami – wiceliderzy, Amerykanie, odpowiadają za ok. 22 proc. rynku, wszyscy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament