Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas ludzi z cienia

11 lutego 2015 | Rzecz o polityce | Paweł Majewski
Paweł Majewski
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Paweł Majewski

Na zapleczu PiS doszło do głębokich przeobrażeń

Gdy okazało się, że mówcą, który przygotuje salę przed wejściem Andrzeja Dudy na sobotniej konwencji, będzie Beata Szydło, wielu ludzi w PiS pukało się w czoło.

Na takich imprezach to kluczowe wystąpienie, a Szydło jest od pracy na zapleczu. Na jesieni zeszłego roku przejęła jako skarbnik odpowiedzialność za finanse partyjne. Mianowanie jej szefową sztabu Dudy było zaś odbierane jako mniejsze zło. Zawsze lojalna wobec prezesa Jarosława Kaczyńskiego była bardziej przewidywalna niż ambitna Mirosława Stachowiak-Różecka, radna, która zabłysnęła podczas wyborów samorządowych.

Ale Szydło zaskoczyła wszystkich.

– Powiedziano mi, że na początku ma być zabawne intro, żeby sala się rozgrzała. Ja myślę, że zabawne jest to, że ja mam być charyzmatycznym mówcą, który zagrzeje was do boju – kupiła salę na wejściu.

Jej występ pełen był takich autoironicznych wstawek, w których kpiła ze swojej małomówności. Takiej Beaty Szydło nie znało zbyt wiele osób. Chyba nawet ona sama była zaskoczona.

– Jak się stanie przed taką publiką, są emocje, jest ogromny ekran, to człowiek też nabiera siły – mówi w rozmowie z nami wiceprezes PiS.

W gabinecie Hofmana

Spotykamy się w jej gabinecie w siedzibie partii na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. – Kiedyś w kampaniach zajmował go Adam Hofman. Nie chciałabym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament