Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co jeszcze wolno katolikowi w Polsce?

11 lutego 2015 | Rzecz o prawie | Paweł Pelc
Paweł Pelc
źródło: materiały prasowe
Paweł Pelc

Paweł Pelc

Gazeta Wyborcza" ostro zaatakowała prezesa Trybunału Konstytucyjnego za przyjęcie Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice i stwierdzenie, że jest „Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem". W tytule tekstu w internecie dziennik wybija: „Prawnicy w szoku".

Wygląda na to, że w ten sposób „Gazeta Wyborcza" dalej prowadzi  walkę o wyrugowanie katolików z życia publicznego i próbuje przeciwstawić sobie państwo i Kościół. Sam tytuł wydaje się też trochę na wyrost, bo dziennikarz cytuje tylko jednego prawnika, który stwierdził, że „to szokujące", ale z tekstu wynika, że  to prawnik szczególny, bo „od lat publicznie krytykuje «wyznaniowe» wyroki Trybunału". Wszyscy inni prawnicy pytani przez gazetę odmówili jej komentarza.

Niezależnie od tych warsztatowych problemów  warto się zatrzymać nad istotą zagadnienia. Czy katolikowi pełniącemu funkcję publiczną wolno powiedzieć, że jest katolikiem? Czy wolno mu przyjąć odznaczenie kościelne?

Konstytucja RP z 1997...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament