Co jeszcze wolno katolikowi w Polsce?
Paweł Pelc
Gazeta Wyborcza" ostro zaatakowała prezesa Trybunału Konstytucyjnego za przyjęcie Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice i stwierdzenie, że jest „Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem". W tytule tekstu w internecie dziennik wybija: „Prawnicy w szoku".
Wygląda na to, że w ten sposób „Gazeta Wyborcza" dalej prowadzi walkę o wyrugowanie katolików z życia publicznego i próbuje przeciwstawić sobie państwo i Kościół. Sam tytuł wydaje się też trochę na wyrost, bo dziennikarz cytuje tylko jednego prawnika, który stwierdził, że „to szokujące", ale z tekstu wynika, że to prawnik szczególny, bo „od lat publicznie krytykuje «wyznaniowe» wyroki Trybunału". Wszyscy inni prawnicy pytani przez gazetę odmówili jej komentarza.
Niezależnie od tych warsztatowych problemów warto się zatrzymać nad istotą zagadnienia. Czy katolikowi pełniącemu funkcję publiczną wolno powiedzieć, że jest katolikiem? Czy wolno mu przyjąć odznaczenie kościelne?
Konstytucja RP z 1997...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta