Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca nie zapłaci daniny od firmowego namiotu

11 lutego 2015 | Ekspert księgowego
Artur Sałbut
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Artur Sałbut

Hala namiotowa to tymczasowy obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem. Zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej nie podlega więc podatkowi od nieruchomości.

W sprawie chodziło o podatek od nieruchomości za lata 2009–2011. Prezydent miasta działający jako organ podatkowy uznał, że podatnik zapłacił za mało daniny od hali namiotowej zajętej na prowadzenie działalności gospodarczej. Jej właściciel nie zgadzał się z decyzją fiskusa. Wskazywał na naruszenie art. 3 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane oraz art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Tłumaczył, że skoro hala namiotowa nie została wymieniona wprost w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, to nie można jej zaliczyć do budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Samorządowe kolegium odwoławcze nie uwzględniło tych argumentów. Zauważyło, że istota sporu sprowadza się do tego, czy hala namiotowa będąca tymczasowym obiektem budowlanym w rozumieniu prawa budowlanego, niezwiązana trwale z gruntem, którą podatnik wykorzystuje na cele prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, podlega podatkowi od nieruchomości jako budowla.

Odwołując...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament