Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozpalona szara strefa

11 lutego 2015 | Kraj | Grażyna Zawadka
Z tej fabryki lewych papierosów działającej pod Warszawą towar trafiał nie tylko na krajowy rynek, ale też m.in.  do Niemiec  i Szwecji. Policja nakryła wytwórnię pod koniec 2014 r.
źródło: Policja
Z tej fabryki lewych papierosów działającej pod Warszawą towar trafiał nie tylko na krajowy rynek, ale też m.in. do Niemiec i Szwecji. Policja nakryła wytwórnię pod koniec 2014 r.

Po wzroście akcyzy kwitnie nielegalna produkcja papierosów. Służby znaczne częściej je konfiskują.

Papierosy z nielegalnych krajowych  fabryk zalewają rynek. Wartość tych przejętych przez Straż Graniczną wzrosła w ubiegłym roku o 125 proc. – wynika z danych, do których dotarła „Rzeczpospolita".

O pleniącej się podziemnej produkcji, która państwu przynosi miliardowe straty, mówią nam też policjanci.

Co jest przyczyną wzrostu? Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, zwracają uwagę na podwyżkę akcyzy na papierosy w styczniu zeszłego roku.

– To było do przewidzenia, każda podwyżka ma ten skutek, że rośnie szara strefa. Zdumiewające, że mając takie doświadczenia, rząd prowadzi sabotaż wobec własnych dochodów – komentuje Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Grażyna Sokołowska, ekspert Business Centre Clubu, wskazuje nie tylko na podwyżkę akcyzy, ale i na „brak pełnej kontroli obrotu tytoniem od poziomu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament