Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przebiega konsolidacja jednostek współzależnych

11 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Katarzyna Rydz
Dane założonej jednostki – spółki B:
źródło: Rzeczpospolita
Dane założonej jednostki – spółki B:
Dane jednostki A:
źródło: Rzeczpospolita
Dane jednostki A:
Dane skonsolidowane na dzień bilansowy:
źródło: Rzeczpospolita
Dane skonsolidowane na dzień bilansowy:
źródło: Rzeczpospolita

RAPORTY | To wspólnik spółki współzależnej decyduje o sposobie konsolidacji w sprawozdaniu finansowym. Ma do wyboru metodę proporcjonalną lub praw własności.

Zastosowanie metody proporcjonalnej przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego polega na sumowaniu poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych wspólnika jednostki współzależnej, w pełnej wartości, z częścią wartości poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych jednostki współzależnej, proporcjonalną do posiadanych przez jednostki grupy kapitałowej objęte konsolidacją udziałów oraz uwzględnieniu wyłączeń i korekt. Korekty i wyłączenia są analogiczne jak w metodzie konsolidacji pełnej. Różnica sprowadza się do tego, że nie są one wprowadzane w pełnej wysokości, lecz w proporcji do udziałów posiadanych w jednostkach współzależnych.

Wykazanie wyłączeń

Wyłączenie obejmuje wyrażoną w cenie nabycia wartość udziałów posiadanych przez wspólnika jednostki współzależnej z tą częścią aktywów netto jednostki współzależnej wycenionych według wartości godziwych, w części odpowiadającej udziałowi wspólnika. Jeżeli pozycje te różnią się, to możemy mieć do czynienia z wartością dodatnią lub ujemną. Nadwyżkę wartości udziałów nad odpowiadającą im częścią aktywów netto wycenionych według wartości godziwych (czyli wartość firmy) wykazuje się w aktywach skonsolidowanego bilansu, w odrębnej pozycji aktywów trwałych jako wartość firmy jednostek podporządkowanych. W sytuacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament