Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wydatki na analizę wpłyną na cenę nabycia udziałów

11 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Dominik Biel
źródło: Rzeczpospolita

WYCENA | Due diligence polega na ocenie realnej wartości spółki oraz ryzyka związanego z inwestycją w ten podmiot. Usługa ta nie jest niezbędna do przeprowadzenia transakcji, więc ujmuje się ją bezpośrednio w kosztach.

- W styczniu 2015 r. nabyliśmy udziały w spółce X. W grudniu 2014 r. zarząd naszej spółki zdecydował się na przeprowadzenie analizy due diligence, której celem było rozpoznanie faktycznej sytuacji prawno-finansowej nabywanego podmiotu. Usługę wykonała niezależna firma doradcza. Nasza spółka wycenia udziały w spółce X w cenie nabycia. Czy koszty usługi analizy due diligence powinny zwiększyć wartość udziałów, czy też powinny być zaliczone do kosztów okresu, w którym zostały poniesione? – pyta czytelnik.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić charakter analizy due diligence.

W toku rozwoju procesu globalizacji powstała tendencja do fuzji i przejęć. Podmioty przejmują przedsiębiorstwa działające na tym samym rynku w celu zwiększenia swojej obecność w danym segmencie. Nabywają też spółki działające na innych rynkach, aby dywersyfikować źródła przychodu czy nawet zmienić profil działalności. Inwestor wybiera podmiot, w który chce zainwestować, na podstawie wielu danych finansowych i pozafinansowych. Wszystkie te informacje pobiera z rynku albo od jednostki, która ma w przyszłości zostać przejęta. Mogą być one niepełne lub nierzetelne. Podejmując decyzję o przejęciu podmiotu, zarząd musi mieć pewność, jaka jest realna wartość przejmowanej jednostki gospodarczej. W związku z tym musi zidentyfikować i oszacować ryzyko,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament