Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatku u źródła nie można domniemywać

11 lutego 2015 | Ekspert księgowego | olat
Karolina Szulc
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Karolina Szulc

Spółka, która przekazuje chińskiemu rezydentowi opłaty z tytułu licencji na użytkowanie programów komputerowych, nie ma obowiązku potrącania zryczałtowanego CIT w Polsce.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT. Wskazała, że jest polskim rezydentem podatkowym. Obecnie jest na etapie wdrożenia systemu informatycznego zarządzania przedsiębiorstwem (sap).

Firma podkreśliła, że prace wdrożeniowe będą realizowane za pośrednictwem pracowników chińskiego rezydenta podatkowego. W związku z tym polski kontrahent będzie ponosił koszty licencji na oprogramowanie systemu oraz wdrożenia (głównie zewnętrznych konsultantów). Po wdrożeniu systemu spółka będzie ponosiła wydatki związane z jego funkcjonowaniem (tzw. maintenance). Będą to m.in. koszty dzierżawy serwera zlokalizowanego w Chinach, dzięki któremu będzie funkcjonować sap, oraz usługi serwisowej związanej z oprogramowaniem. Podatniczka nie wykluczyła, że przez czas realizacji projektu na terytorium Polski powstanie zakład chińskiego rezydenta podatkowego.

Spółka chciała się upewnić, czy kiedy płatność na rzecz podatnika chińskiego będzie realizowana z pominięciem jego zakładu w Polsce, to będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od opłat z tytułu licencji.

Sama uważała,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament