Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma może żądać ponownego przesłuchania kierowcy

11 lutego 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

PRZEWOŹNICY | Przedsiębiorca, który chce uwolnić się od kary za to, że jego pracownik naruszył przepisy prawa o ruchu drogowym, może wnioskować o ponowne jego przesłuchanie. Nawet jeśli zeznawał on już podczas kontroli.

Wojewódzki inspektor transportu drogowego nałożył na przedsiębiorcę 5 tys. zł kary za naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym. Zarzucono mu nierejestrowanie na wykresówce lub karcie wskazań urządzenia o prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drodze. Podstawą decyzji był art. 92a ust. 1 ustawy o transporcie drogowym.

Czego dotyczył spór

W uzasadnieniu wskazano, że dwa miesiące wcześniej na jednej z dróg krajowych zatrzymano do kontroli ciężarówkę, którą wykonywano międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Norwegii do Polski. Kontrolerzy zarzucili, że jej kierowca prowadził ją bez wykresówki, kiedy opuścił prom. Przesłuchany zeznał, że w ten sposób chciał wykazać pełny, 9-godzinny wypoczynek, choć musiał go przerwać wyjazdem z promu. W ten sposób chciał zaoszczędzić na czasie, ponieważ otrzymał od pracodawcy zlecenie wykonania kolejnego załadunku.

Z zeznań kierowcy wynikało, że przed zjazdem z promu w Szwecji pracodawca wyznaczył mu rozładunek i załadunek, które miały nastąpić w tym samym dniu, lecz w różnych miejscach. Żeby ten plan zrealizować, kierowca musiał jak najszybciej udać się na miejsce rozładunku.

Zdaniem organu nadzoru, odpoczynek dzielony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament