Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus zwróci kasę za kasę

11 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Grzegorz Gębka

Już od 1 marca 2015 r. przedstawiciele pewnych zawodów będą bezwzględnie zobowiązani do rejestrowania sprzedaży przy użyciu urządzenia fiskalnego. Warto pamiętać o możliwości odzyskania wydatków na ten cel. Nie jest ona oczywiście bezwarunkowa.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU, poz. 1544; dalej: rozporządzenie). Standardowo wprowadza ono liczne zwolnienia od generalnej zasady wynikającej z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą (wszyscy) podatnicy sprzedający na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej: klienci) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jednak w stosunku do stanu prawnego obowiązującego przed 1 stycznia 2015 r., znacznie rozszerzono katalog usług (profesji), których wykonywanie bezwzględnie prowadzi do obowiązku używania kasy (zob. § 4 pkt 2 rozporządzenia). I to niezależnie od wielkości obrotów czy sposobu ich dokumentowania (pisaliśmy o tym szczegółowo w „Ekspercie Księgowego" z 15 grudnia 2015 r.).

Dwa terminy

W związku z tym wyróżnić należy (zasadniczo) dwa terminy, w których będzie się aktualizować obowiązek instalacji kasy. Pierwszym z nich jest 1 marca 2015 r., dotyczący podatników (profesje wymienione w § 4 pkt 2 rozporządzenia) prowadzących do tej pory działalność gospodarczą i świadczących usługi dla klientów.

Drugi termin dotyczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10063

Wydanie: 10063

Spis treści
Zamów abonament