Jakie są konsekwencje uzyskania podwójnej zapłaty
Otrzymanie przez przedsiębiorcę zapłaty w kwocie wyższej niż należna nie wywołuje żadnych skutków podatkowych. Mogą one wystąpić dopiero w przyszłości.
Przedsiębiorca otrzymał podwójną zapłatę za sprzedany towar. Czy nadpłaconą kwotę musi wykazać do opodatkowania? – pyta czytelniczka.
Otrzymanie przez przedsiębiorcę nadpłaty nie generuje u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż przychodami z działalności gospodarczej są wyłącznie kwoty należne (zob. art. 14 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 3 ustawy o CIT).
Żadnych obowiązków wobec fiskusa
A contrario, kwoty nienależne nie stanowią podlegających opodatkowaniu przychodów z działalności gospodarczej. Nie stanowią również podlegających opodatkowaniu przychodów z innego źródła. Pogląd ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 25 czerwca 2013 r. (IPTPB1/415-211/13-2/DS), w której czytamy, że „otrzymana ponowna wpłata od kontrahenta z Algierii nieprawidłowo została zaliczona przez wnioskodawcę do przychodów należnych w dacie jej otrzymania. Wpłata ta bowiem miała charakter nienależnego świadczenia, została dokonana bez podstawy, przez kontrahenta, który nie był zobowiązany do jej zapłaty".
Nadpłacone kwoty nie podlegają również opodatkowaniu VAT. Opodatkowane tym podatkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta