Odpłatna pomoc na polu sąsiada musi być ewidencjonowana
Świadczenie osobom trzecim usług rolniczych jest działalnością gospodarczą. Rolnik powinien więc założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. Chyba że wybierze opodatkowanie w formie ryczałtowej.
Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne świadczy sąsiadom usługi rolnicze (wykonywanie orek i podorywek, rozsiewanie nawozów sztucznych, siew, opylanie roślin środkami chemicznymi, koszenie traw, sprzęt zbóż kombajnem itp.). Czy świadczenie tych usług oznacza, że rolnik uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i powinien prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej (>patrz ramka), z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (zob. art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).
Świadczenie usług rolniczych (w przypadku czytelnika wykonywanie orek i podorywek, rozsiewanie nawozów sztucznych, siew, opylanie roślin środkami chemicznymi, koszenie traw, sprzęt zbóż kombajnem itp.) nie mieści się w definicji działalności rolniczej, więc nie jest wyłączone z regulacji ustawy o PIT.
W sposób zorganizowany i ciągły
Działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta