Szef może zakazać innej aktywności, ale nie każdej
Pracownik nie musi informować o drugim etacie czy dodatkowej działalności zarobkowej ani tym bardziej pytać o zgodę prawodawcy. Warunek – nie jest to konkurencja. jego firmy
W umowie o pracę chcemy umieścić punkt o tym, że bez naszej zgody pracownik nie może podjąć dodatkowego zatrudnienia. Czy taki zapis będzie zgodny z prawem? – pyta czytelnik.
Nie.
Postanowienie uzależniające podjęcie jakiegokolwiek dodatkowego zatrudnienia od zgody macierzystego pracodawcy jest zbyt ogólnikowe i niezgodne z prawem.
Zbyt ogólne
Powszechne przepisy prawa pracy nie obligują podwładnych do informowania szefa o tym, że zamierzają podjąć dodatkowe zatrudnienie lub dodatkową działalność zarobkową, a tym bardziej – do uzyskiwania na to zgody. Co więcej, art. 10 § 1 kodeksu pracy wyjaśnia, że każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy i nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu.
Z pytania czytelnika wynika, że pracodawca chce wprowadzić do umowy o pracę punkt zakazujący podwładnemu podejmowania jakiegokolwiek dodatkowego zatrudnienia bez jego zgody. Tak ogólnikowy zapis będzie niezgodny z prawem. Podobnie wielokrotnie wypowiadał się Sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta