Sery w codziennej diecie
Rozmowa | Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska.
Dieta powinna być prawidłowo zbilansowana, pełnowartościowa i urozmaicona. Jakie jest znaczenie serów i produktów mlecznych w codziennej diecie?
Jacek Wyrzykiewicz: To szczególnie ważna grupa, dostarczająca organizmowi odpowiedniej ilości m.in. wapnia, białka i witaminy B12. Produkty te zawierają wzorcowy skład aminokwasów potrzebnych naszemu organizmowi. Po artykuły mleczne najlepiej sięgać dwa, trzy razy dziennie. Do produktów tych, obok mleka, należą również jogurty, maślanki, kefiry, a przede wszystkim sery. Spośród wszystkich wymienionych produktów to właśnie sery zawierają najwięcej wapnia i białka, a ponadto fosforu, magnezu, żelaza oraz witaminy B2, witaminy A, beta-karotenu i witaminy E. Umieszczenie sera i innych produktów mlecznych już na trzecim miejscu piramidy zdrowego żywienia pokazuje, jak ważnymi są one produktami w naszej codziennej diecie. Na tle wszystkich przetworów mlecznych sery odznaczają się szczególnym składem. Są one bogatym źródłem wielu składników odżywczych, które w pozostałych produktach mlecznych występują w dużo mniejszej koncentracji. W serach możemy znaleźć wysokowartościowe białko o wzorcowym składzie aminokwasów, wapń w ponad ośmiokrotnie większej ilości niż w mleku, fosfor, magnez, żelazo, potas, cynk, witaminę A, E i D, beta-karoten oraz witaminy z grupy B, w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta