Przedwyborcza walka o interes podatnika
Wprowadzenie do przepisów zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika może wszystkim przynieść wyłącznie zyski – piszą eksperci.
Nad nowym projektem ordynacji podatkowej pracują cztery ośrodki w Polsce. Towarzysząca temu dyskusja i emocje wskazują, że stał się to istotny przedwyborczo temat. W przedwyborczych wyścigach nie wolno jednak tracić obiektywnej oceny pewnych rozwiązań. Jedną z instytucji, których głębszy sens jest obecnie podważany, jest zasada in dubio pro tributario.
Zgodnie ze wskazaniem Trybunału Konstytucyjnego zasada ta nakazuje – w wypadku nieusuwalnej wieloznaczności przepisu prawnego – odtworzyć z niego normę prawną, która uwzględnia interes podatnika. W efekcie niejasne regulacje podatkowe powinny być interpretowane na korzyść podatnika, a nie fiskusa. Z taką propozycją wystąpił prezydent RP w ramach projektu zmian do ordynacji podatkowej.
Dwie ważne kwestie
W ramach dyskusji wokół planowanej zasady pojawia się pytanie, jak powinna być rozumiana korzyść podatnika, tzn. czy korzyść ma być identyfikowana według oczekiwań podatnika (kryterium subiektywne), czy też według uznania organu podejmującego rozstrzygnięcie (kryterium obiektywne). Na gruncie większości ustaw podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta