Auto po pracy podniesie składki
Jeśli pracownik używa służbowego auta do celów prywatnych darmowo lub a symboliczną opłatą, pracodawca powinien z tego tytułu rozliczyć składki na ubezpieczenia.
Potwierdził to lubelski oddział ZUS w interpretacji z 3 marca 2015 r. (WPI/-200000/43/ 171/2015).
Na gruncie przepisów o ubezpieczeniach społecznych nie ma wątpliwości, że składki na ubezpieczenia powinny zostać zapłacone od wszystkiego, co pracownik uzyskuje w ramach zatrudnienia (tj. pieniądze, rzeczy lub usługi) i co jednocześnie stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o PIT. Świadczeniem takim jest też bezpłatne lub częściowo odpłatne korzystanie z samochodu służbowego. Tym samym, skoro pracownikowi doliczany jest przychód za używanie auta do celów prywatnych (tzw. ryczałt), to wartość tego świadczenia trzeba również uwzględnić w podstawie naliczania składek ZUS. Oczywiście z wyjątkiem przypadków, gdy pracodawca potrafi wskazać przepis, który danego rodzaju przychód z oskładkowania wyłącza.
Przychody wyłączone z podstawy naliczania składek ZUS obejmują m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta