Walka o własne interesy wygra z samotnym wychowywaniem dzieci
Sytuacja osobista pracownika to słabe kryterium doboru do redukcji w firmie. Choć sądy postulują stosowanie tego miernika, premiuje on tych, którzy nie zawsze najbardziej zasługują na zachowanie posady.
Zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników na ogół wiążą się z koniecznością wypracowania przez szefa kryteriów doboru osób do takich zwolnień. Będzie to miało miejsce w każdym przypadku, gdy redukuje się zatrudnienie na określonych rodzajowo stanowiskach (w określonych grupach zawodowych).
Przepisy nie katalogują takich kryteriów i tylko posługując się art. 94 pkt 9 k.p., można oczekiwać od pracodawcy, że będą one obiektywne i sprawiedliwe.
Kwalifikacje i dyspozycyjność
Orzecznictwo przyjęło, że najważniejszymi kryteriami doboru pracowników do zwolnienia powinny być takie ich przymioty, jak przydatność do pracy, kwalifikacje i umiejętności zawodowe, doświadczenie zawodowe, staż i przebieg dotychczasowej pracy czy dyspozycyjność wobec pracodawcy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 30 września 2014 r., I PK 33/14). W zależności od sytuacji szef może nadać różne znaczenie tym kryteriom, np. przyznać prymat jednych nad drugimi (zob. wyrok SN z 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta