Razem przeciw skandalom
Z poszczególnymi słowami i czynami ostatnich papieży można się zgadzać lub nie. Pewne jest jedno – kierują się dobrem Kościoła.
Jak porównać ostatnie trzy pontyfikaty, skoro tyle je różni i tak różną przyjmujemy wobec nich perspektywę?
Jan Paweł II to pontyfikat monumentalny, 27-letni, jeden z najdłuższych w historii Kościoła. Kardynał Wojtyła w chwili wyboru na papieża miał zaledwie 58 lat i od początku działał tak, jakby wiedział, że ma wiele czasu przed sobą. Priorytety zakreślił szeroko. Najogólniej papieską myśl przewodnią można by określić jako możliwie najlepsze dotarcie do współczesnego świata z orędziem Ewangelii. Dialog – wewnątrz Kościoła, w ramach chrześcijaństwa, z innymi religiami, zwłaszcza monoteistycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem judaizmu, ze światem – ale z zachowaniem wyraźnej tożsamości Kościoła.
Dziś widzimy, że Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci w historii świata. Dla nas był „naszym papieżem", kimś bliskim, kto wyszedł spośród nas i (wreszcie!) nas rozumie. Dał nam coś, na co czekaliśmy od zawsze: zrozumienie dochodzące z najwyższych kręgów świata. Był oczywiście kimś więcej, ale ten aspekt był dla nas ważny, jedyny i niepowtarzalny. W znacznej mierze to za jego sprawą stało się coś, co – po ludzku – nie miało prawa się wydarzyć: niemal bezkrwawo upadł komunizm.
Od jego śmierci mija właśnie dziesięć lat – i okazuje się, że dla wielu to bardzo, bardzo długo. Nieoczekiwanie wielu chciałoby, by ten gigantyczny pontyfikat jak najszybciej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta