W jaki sposób przedsiębiorca wykaże sprzedaż własnych wierzytelności
W obrocie gospodarczym powszechną praktyką jest odraczanie terminów płatności, w efekcie w portfelu niemal każdej firmy pojawiają się wierzytelności własne. Ich zbycie najczęściej będzie się wiązało z obowiązkiem zapłaty przez nabywcę podatku od czynności cywilnoprawnych.
W przypadku problemów z wyegzekwowaniem należności od kontrahentów w ustalonym terminie lub po prostu w celu rozwiązania chwilowych problemów z płynnością finansową, przedsiębiorcy decydują się niejednokrotnie na sprzedaż własnych wierzytelności na rzecz podmiotu trzeciego (załóżmy, że podmiot ten nabywa taką wierzytelność na własne ryzyko, w celu jej wyegzekwowania we własnym imieniu i na własny rachunek).
W związku z taką operacją pojawia się wiele dodatkowych pytań. Szczególnie wymagającym problemem jest w tej sytuacji prawidłowe ustalenie skutków sprzedaży wierzytelności własnych z perspektywy podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług.
Co do zasady z PCC
Wierzytelność jest to uprawnienie wierzyciela (prawo majątkowe) do żądania od dłużnika spełnienia określonego świadczenia, które samo w sobie może być przedmiotem obrotu.
Zakładając, że wierzytelności są zbywane z zastosowaniem konstrukcji umowy sprzedaży, taka transakcja podlega, co do zasady, opodatkowaniu PCC (art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymienia m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy lub praw majątkowych jako przykłady czynności cywilnoprawnych podlegających PCC). Obowiązek zapłaty PCC ciąży w takiej sytuacji na nabywcy wierzytelności, a stawka podatku wynosi 1 proc. ceny nabycia wierzytelności (cena ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta