Instrumenty PARP bliższe rynkowi
W okresie 2014–2020 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podzieli 1,87 mld euro z programu „Inteligentny rozwój", koncentrując się na wsparciu firm.
Artur osiecki
Agencja pozostanie więc jedną z dwóch najważniejszych instytucji krajowych, obok Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dzielących pieniądze europejskie dla przedsiębiorstw. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zajmie się podziałem dotacji (i pomocy zwrotnej) z 12 części (działań i poddziałań) programu operacyjnego „Inteligentny rozwój", który w latach 2014–2020 zastąpił program „Innowacyjna gospodarka".
Na co euro z UE?
PARP będzie dysponowała pieniędzmi na: wsparcie wdrożeń wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R), proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw, finansowanie innowacyjnej działalności małych i średnich firm, wsparcie promocji oraz umiędzynarodowienia innowacyjnych przedsiębiorstw oraz współpracę w ramach krajowego systemu innowacji. Zdecydowana większość pieniędzy dzielonych przez PARP przyjmie, tak jak w okresie 2007–2013, formę bezzwrotnych dotacji. Z 1,87 mld euro z UE dzielonych przez PARP w programie „Inteligentny rozwój" aż 1,5 mld euro przyjmie formę grantów, a pozostałe 368,5 mln euro postać tzw. pomocy zwrotnej, m.in. pożyczek i wejść kapitałowych.
Głównymi odbiorcami pomocy oferowanej przez Agencję będą nadal mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Inne podmioty, które będą mogły sięgnąć za pośrednictwem PARP po środki z nowego programu dla firm, to: jednostki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta