Sprzedaż po wynajmie z podatkową pułapką
Gdy przedmiotem transakcji jest budynek, którego część była po wybudowaniu wynajmowana, uzasadnione jest odejście od zasady obciążenia dostawy jedną stawką VAT. W takim przypadku zbycie jest tylko częściowo zwolnione z daniny.
W przypadku sprzedaży nieruchomości zabudowanych, możliwe jest, pod warunkiem spełnienia określonych w ustawie o VAT przesłanek, skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Ustalenie, czy w konkretnej sytuacji znajdzie zastosowanie zwolnienie, wymaga w pierwszej kolejności zweryfikowania, czy miało miejsce tzw. pierwsze zasiedlenie sprzedawanej nieruchomości >patrz ramka. Niewątpliwie, do pierwszego zasiedlenia może dojść w wyniku wynajmu obiektu budowlanego. Problematyczna jest jednak kwestia, jak traktować sytuację, gdy wynajmowana jest część budowli bądź budynku. Czy pierwsze zasiedlenie odnosi się wówczas jedynie do udostępnionej w drodze najmu części obiektu czy do całego budynku (budowli)?
Grunt jak posadowiony na nim obiekt
Na wstępie warto przedstawić wynikające z ustawy o VAT zasady regulujące kwestię opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanych.
Po pierwsze, w przypadku nieruchomości zabudowanych, sposób opodatkowania dostawy gruntu uwarunkowany jest zasadami opodatkowania posadowionego na nim budynku/budowli. Innymi słowy, dla celów podatku od towarów i usług grunt dzieli los podatkowy posadowionych na nim budynków (lub budowli). Jeżeli więc dostawa budynków/budowli będzie zwolniona z VAT, to wówczas dostawa gruntu, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta