Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie zawsze ochroni
Gdy notariusz nie chce sam sprawdzić księgi wieczystej, tylko prosi klienta o odpis, lepiej poszukać innego – radzi ekspert.
Rz: Czym jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, czyje interesy zabezpiecza?
Paweł Kuglarz: Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych uregulowana jest w art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
Służy zabezpieczeniu prawnemu nabywcy nieruchomości.
W myśl tego przepisu w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.
Oznacza to, że jeżeli okazałoby się, że sprzedający nie miał prawa sprzedać danej nieruchomości i zgłosi się prawowity właściciel, to nabywca nie straci tego, co kupił, jeśli zawarł umowę z osobą, która była wpisana do ksiąg jako właściciel.
Jest to przykład przełamania zasady znanej jeszcze w prawie rzymskim, że nie można przenieść więcej, niż się posiada.
Dzięki rękojmi, choć sprzedający nie był właścicielem, umowa jest ważna.
A gdy księgi wieczystej nie ma dla nieruchomości?
Bardzo ryzykowne jest nabywanie nieruchomości, które nie mają księgi wieczystej. W takiej sytuacji kupujący powinien zwrócić się do sprzedającego, aby ten urządził księgę wieczystą.
Warto też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta