Jak ustalić wartość początkową nieruchomości
Aby przedsiębiorca mógł ująć wydatki na nabycie budynków w kosztach uzyskania przychodów, musi określić podstawę, od jakiej będzie rozliczał odpisy amortyzacyjne. Błędne wyliczenia mogą wymagać korekty.
Wycena biegłego tylko posiłkowo
Przedsiębiorca (osoba fizyczna) otrzymał od matki w drodze darowizny budynek handlowo-usługowy wraz z gruntem. Matka również prowadzi działalność gospodarczą i podarowana nieruchomość była zaliczona u niej do środków trwałych. Budynek i grunt spełniają wymogi do uznania ich za środki trwałe u przedsiębiorcy. Czy właściwe jest ustalenie przez przedsiębiorcę wartości początkowej otrzymanego budynku i gruntu w drodze wyceny rzeczoznawcy majątkowego?
Za wartość początkową środków trwałych (...) uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości zob. art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).
Ustalając wartość początkową otrzymanego w drodze darowizny budynku i gruntu, należy zastosować odpowiednio art. 19 ust. 3 ustawy o PIT, w myśl którego wartość rynkową (...) rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Co do zasady przedsiębiorca, który wprowadza budynek i grunt do ewidencji środków trwałych, powinien ustalić ich wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta