Zapisy umów zdecydują o sposobie rozliczenia z fiskusem
Gdy przedsiębiorca wykonuje czynności poza prowadzoną działalnością, uzyskane wynagrodzenie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Umowa musi jednak zawierać odpowiednie postanowienia m.in. co do kierowania pracami przez zlecającego.
Nie ma przeszkód, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę (np. umowę-zlecenie, umowę o świadczenie usług czy umowę o dzieło) poza prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. W tej sytuacji przychód uzyskany z wykonania takiej umowy nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz z reguły z działalności wykonywanej osobiście. Dotyczy to między innymi: przychodów z umów-zleceń, z umów o świadczenie usług czy z umów o dzieło zawieranych poza prowadzoną przez daną osobę fizyczną działalnością gospodarczą. Warunkiem jest jednak, aby umowa cywilnoprawna zawierała postanowienie, że odpowiedzialność za rezultat wykonywanych czynności w stosunku do osób trzecich ma ponosić zleceniodawca, a także adnotację co do miejsca i czasu wykonywania czynności w ramach zawartej umowy i kierownictwa zlecającego.
Do którego źródła
Zgodnie z art. 5b ustawy o PIT za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
- są one wykonywane pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta