Opusty i bonifikaty niekorzystne dla sprzedawców
Zdaniem fiskusa nie ma uzasadnienia dla różnicowania ujmowania przychodów z faktur korygujących dokumentujących rabaty oraz wystawionych z powodu błędu w cenie. Przyczyna korekty nie ma znaczenia dla momentu rozliczenia przychodów.
Anna Kiersnowska -Drzewiecka
W obrocie gospodarczym niejednokrotnie zdarzają się sytuacje wymagające skorygowania faktur, co wiąże się również z korektą przychodów. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą się wiązać zarówno z błędnym wystawieniem faktury, jak i z okolicznościami niezależnymi od podatnika, o których nie wiedział lub nie mógł wiedzieć w momencie wystawiania faktury. Korekta taka może zarówno zwiększać przychód, jak i go obniżać. Moment podatkowego ujęcia i rozliczenia takiej korekty jest o tyle doniosły, że skutkiem korekty może być powstanie zaległości podatkowej lub nadpłaty podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie reguluje zagadnienia rozliczania przychodu w przypadku skorygowania faktur. W myśl art. 12 ust. 3 tej ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Z kolei stosownie do art. 12 ust. 3a tej ustawy za datę powstania przychodu uważa się co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Dwie grupy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta