Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy ograniczają zakres zmian w porozumieniu

15 września 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Postanowienia aneksu zmieniającego umowę, które wprowadziłyby dla podwładnego obowiązek nieodpłatnego wykonywania pracy, gdyby zaszła konieczność jej realizacji powyżej godzin ustalonych w kodeksie, są niedopuszczalne.

Ryszard Sadlik

Zmiana wymiaru czasu pracy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron stosunku pracy, decydujących się na jego modyfikację. Dla swojej skuteczności to porozumienie powinno wskazywać, w jaki sposób zmieni się czas pracy etatowca oraz ma potwierdzać, że jego strony zgodnie chcą dokonać takiej modyfikacji. Przystając na porozumienie, podwładny musi bowiem wiedzieć, jak inaczej będą kształtować się jego godziny pracy i od kiedy ma to obowiązywać.

Aneks do angażu

Zawarcie porozumienia zmieniającego następuje zwykle przez złożenie przez pracodawcę pisemnej propozycji pracownikowi, który wyraża na nią zgodę (podpisuje porozumienie). Podobnie wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 17 listopada 1997 r. (I PKN 349/97).

W praktyce porozumienie zmieniające warunki zatrudnienia ma zwykle postać pisemnego aneksu. W nim strony zgodnie wskazują, jakie warunki zostaną zmodyfikowane. Taka forma sporządzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10244

Wydanie: 10244

Spis treści
Zamów abonament