Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umocowanie do składania ofert

15 września 2015 | Administracja | Marek Sterniczuk Ewelina Kurowska
Ewelina Kurowska
źródło: materiały prasowe
Ewelina Kurowska
Marek Sterniczuk
źródło: materiały prasowe
Marek Sterniczuk

Zdarza się, że udzielenie pełnomocnictwa jest jedynym sposobem udziału wykonawcy w postępowaniu 
o udzielenie zamówienia publicznego. Nieprawidłowo sporządzone może zniweczyć jego szanse na uzyskanie kontraktu.

Ewelina Kurowska Marek Sterniczuk

W postępowaniach prowadzonych na podstawie ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) działanie poprzez pełnomocnika jest możliwością, z której wykonawcy chętnie korzystają. Podpisywanie ofert, wnoszenie odwołań do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) czy przystępowanie do odwołań konkurentów wymaga jednak wykazania prawidłowego umocowania do działania w imieniu wykonawcy.

PZP nie reguluje wprost kwestii udzielania pełnomocnictw, odsyłając w tym zakresie do przepisów kodeksu cywilnego (KC). KC wyróżnia zaś pełnomocnictwo ogólne (do czynności zwykłego zarządu), rodzajowe (do określonego rodzaju czynności) oraz szczególne (do dokonania konkretnej czynności). Z uwagi na pisemność postępowania o udzielenie zamówienia pełnomocnictwo w postępowaniu powinno być udzielone w formie pisemnej, podobnie jak pełnomocnictwo do wnoszenia środków ochrony prawnej w imieniu wykonawcy. Pełnomocnictwa w PZP można podzielić w zależności od etapów procedury i charakteru czynności, których dotyczą.

Zakres czynności

Zgodnie z orzecznictwem KIO pełnomocnictwo do złożenia wniosku, oferty może być pełnomocnictwem ogólnym. Składając wniosek, ofertę, w celu uniknięcia sporów z zamawiającym co do jego treści lepiej dokładnie określić zakres czynności, które może podejmować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10244

Wydanie: 10244

Spis treści
Zamów abonament