Mianowanie na stałe dla wybranych
Policjant w służbie przygotowawczej co do zasady powinien spędzić trzy lata. Okres próby, jakim jest ta służba, może być skrócony lub wydłużony. Takiego rozstrzygnięcia nie może jednak zaskarżyć do sądu.
Osoba przyjęta do służby w policji, zanim zostanie mianowana na stałe, musi odbyć służbę przygotowawczą. Tak wynika z art. 29 ustawy o policji (dalej uop). To czas intensywnego szkolenia i sprawdzania czy osoba taka w praktyce będzie w stanie sprostać stawianym przed nią zadaniom i obowiązkom służbowym. Przy czym ocenie przełożonych podlegają zarówno cechy osobiste funkcjonariusza, jak i jego umiejętności zawodowe.
Okres próby trwa zwykle trzy lata. W szczególnie uzasadnionych przypadkach może on zostać jednak skrócony. Zdecydować o tym może przełożony funkcjonariusza, o którym mowa w art. 32 ust. 1 uop, z wyłączeniem komendanta powiatowego (miejskiego) policji. Oznacza to, że rozstrzygnięcie w tej kwestii podjąć mogą tylko: komendant główny policji, komendant Centralnego Biura Śledczego, komendanci wojewódzcy policji oraz komendanci szkół policyjnych. Mogą oni również zwolnić osoby przyjmowane do policji od odbywania tej służby w ogóle i od razu mianować je na stałe.
Komendant powiatowy policji ma uprawnienie do mianowania policjanta do służby stałej, ale tylko i wyłącznie w trzech przypadkach:
- po upływie okresu służby przygotowawczej,
- po otrzymaniu decyzji komendanta wojewódzkiego policji (jako właściwego przełożonego) o skróceniu okresu służby przygotowawczej,
- po otrzymaniu decyzji komendanta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta