Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas nowości, więc ceny w górę

15 września 2015 | Ekonomia
Sprzęt gospodarstwa domowego wyrasta na jednego z liderów branży elektronicznej
źródło: Rzeczpospolita
Sprzęt gospodarstwa domowego wyrasta na jednego z liderów branży elektronicznej

handel | Sprzęt AGD zaczyna drożeć, zwłaszcza lodówki. Powody to zmiany kursów walutowych, ale również rosnąca popularność coraz droższych modeli.

piotr mazurkiewicz

Lodówki to jedna z głównych kategorii rynku AGD, wartego już ponad 4 mld zł rocznie. Wszelkie zmiany cen na bardzo konkurencyjnym rynku są od razu wychwytywane, jednak w ostatnich latach w zasadzie trudno było je zauważyć.

To właśnie się zmienia. W ostatnich tygodniach widać wzrost średniej ceny zwłaszcza lodówek, czyli kategorii notującej w okresie letnim szczyt rocznej sprzedaży.

Ceny powoli, ale jednak w górę

Jak podają czołowe sieci handlowe sprzedające sprzęt elektroniczny, w okresie wakacyjnym chłodziarko-zamrażarki podrożały średnio o kilka procent. W przypadku niektórych modeli wzrost sięgnął jednak nawet 10 proc., co detaliści tłumaczą zwłaszcza osłabieniem złotego wobec euro i dolara.

– W niektórych sklepach było to odczuwalne dla klientów już w lipcu, a w innych, które zaopatrzyły się wcześniej w większej ilości i miały zapasy towaru, ceny wzrosły pod koniec sierpnia – mówi Wioletta Batóg, rzeczniczka spółki Media Saturn Holding, prowadzącej sieci Media Markt oraz Saturn.

Sami producenci tłumaczą podwyżki także zmianami na rynku. – Jeśli chodzi o lodówki, szybko rośnie udział technologii no frost, co oznacza automatycznie wyższą cenę modelu –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10244

Wydanie: 10244

Spis treści
Zamów abonament