Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rakietowy dylemat Polski

15 września 2015 | Ekonomia
Dave Berganini
źródło: materiały prasowe
Dave Berganini

W kwietniu br. system Patriot produkowany przez firmę Raytheon wybrano jako podstawę polskiego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła". W czerwcu Niemcy ogłosiły, że MEADS będzie podstawą ich systemu Taktisches Luftverteidigungssystem (TLVS). Czy wiceprezes Raytheon John P. Baird w tekście opublikowanym w „Rzeczpospolitej" 23 sierpnia mówi prawdę o MEADS?

USA nie zrezygnowały z MEADS

John Baird pisze, że Stany Zjednoczone kilka lat temu zrezygnowały z systemu MEADS oraz że mimo upływu dziesięciu lat i wydanych miliardów dolarów jest on wciąż niegotowy i nie wiadomo, za jaką cenę zostanie ukończony. W rzeczywistości ukończone zostało około 85 proc. przewidzianych prac. Pozostaje jeszcze tylko uzupełnienie planowania logistycznego, materiałów szkoleniowych i uzyskanie certyfikacji dla oprogramowania. Ryzyko techniczne zostało ograniczone do minimum.

Niemcy planują zakończenie prac rozwojowych oraz wyprodukowanie i wprowadzenie do użytku jednostek systemu TLVS na bazie MEADS w ramach kontraktu o wartości około 4 miliardów euro. Jednostki te we wspomnianej cenie będą wykonywać funkcje, które Polska zdecydowała się tworzyć osobno w ramach programów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10244

Wydanie: 10244

Spis treści
Zamów abonament