Nałożenie kary nie wyklucza zwolnienia
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia na podstawie tego samego zdarzenia, za które wcześniej nałożył na pracownika karę porządkową. Ma takie prawo w każdym przypadku, w którym waga naruszenia obowiązków jest na tyle istotna, że uzasadnia przekonanie o niemożności dalszego zatrudniania tej osoby.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lutego 2015 r. (I PK 171/14).
Stan faktyczny
Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na stanowisku serwisanta systemów, administratora sieci. Jednocześnie prowadził działalność gospodarczą, która polegała m.in. na przetwarzaniu danych, zarządzaniu stronami internetowymi, prowadzeniu doradztwa w zakresie informatyki, naprawie i konserwacji sprzętu telekomunikacyjnego. Robił to w swoim czasie pracy oraz przy wykorzystaniu m.in. służbowego numeru telefonu. Pracodawca wymierzył mu karę nagany, a następnie rozwiązał z nim umowę o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta