Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kary i środki karne do powtórki

15 września 2015 | Prawo | Agata Łukaszewicz

egzamin wstępny | Ponad 20 proc pytań na egzaminie, to pytania z prawa karnego, które od 1 lipca bardzo się zmieniło.

26 września odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje prawnicze. Wśród 150 pytań na teście ponad 20 proc. stanowią zwykle pytania z prawa karnego. To 1 lipca 2015 r. przeszło gruntowną reformę. Tym bardziej więc warto przyłożyć się do nauki z tej dziedziny prawa. Wspólnie z Wydawnictwem CH Beck publikujemy materiały, które mają pomóc w przygotowaniu do testu. Kodeks karny – część ogólna, to tylko ponad 100 artykułów; najczęściej pytania dotyczą kar, środków karnych, kontratypów, form stadialnych popełnienia przestępstwa, przedawnienia, zatarcia skazania.

Kary

Pojęcie i cel kary. Kara jest ujemną reakcją na przestępstwo bądź wykroczenie. Kara zatem jest środkiem stosowanym wobec sprawcy przestępstwa czy wykroczenia i ma do spełnienia określony cel, jakim jest zapobieżenie popełnieniu przestępstwa czy wykroczenia.

Cel ten kara może osiągnąć przez:

1) odstraszenie,

2) wychowanie czy

3) unieszkodliwienie.

Rodzaje kar. Zgodnie z art. 32 k.k. karami są: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności i dożywotnie pozbawienie wolności.

Grzywna. Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki; jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa zaś 540.

Sąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10244

Wydanie: 10244

Spis treści
Zamów abonament