Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podstawą zwrotu kosztów dowozu jest opinia lekarza

15 września 2015 | Administracja

Rodzice dziecka mogą żądać od gminy zwrotu kosztów dowozu do dalszej placówki, jeżeli najbliższa szkoła nie może zapewnić mu odpowiednich metod pracy i nauki, dostosowanych do stopnia jego niepełnosprawności.

Czego dotyczył spór

Chodziło o zwrot kosztów dowozu dziecka do szkoły podstawowej. Z wnioskiem do burmistrza wystąpiła matka chłopca, który cierpi na zespół Aspergera (choroba ze spektrum autyzmu). Kobieta tłumaczyła, że szkoła podstawowa w miejscu ich aktualnego zamieszkania nie jest w stanie sprostać zaleceniom orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego syna, wydanego na podstawie art. 71b ust. 3 ustawy o systemie oświaty. Dodała, że dziecko dowozi do szkoły prywatnym samochodem.

Na wniosku znajdowało się zaświadczenie dyrektora szkoły o uczęszczaniu w niej chłopca na zajęcia terapeutyczne. Do wniosku matka dołączyła orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebnie kształcenia specjalnego syna oraz orzeczenie o jego niepełnosprawności od urodzenia.

Działający z upoważnienia burmistrza inspektor urzędu gminy poinformował matkę o braku podstaw do zwrotu kosztów dowożenia chłopca do szkoły. Opierając się na orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, stwierdził, że zalecane jest wobec ucznia kształcenie specjalne w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10244

Wydanie: 10244

Spis treści
Zamów abonament