Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reklamę będzie można ujarzmić

15 września 2015 | Administracja
źródło: materiały prasowe

Ustawa krajobrazowa wreszcie daje radom gmin prawo do określania w formie uchwał, 
gdzie i jakie reklamy można umieszczać, jakie mają mieć gabaryty, a także rodzaj materiałów budowlanych, z których mogą być wykonane.

Rz: Od lat Warszawa walczy z nadmiarem reklam. Gołym okiem widać, że bez większych sukcesów

Wojciech Wagner: To nie takie proste. Walka z reklamami przypomina trochę walkę z wiatrakami. Udaje się zdjąć jedną – pojawiają się dwie inne.

Dlaczego tak się dzieje?

Brakuje przepisów, które w sposób kompleksowy regulowałyby te kwestie. Na razie korzystamy głównie z przepisów prawa budowlanego dotyczących samowoli, a te nie są skuteczne. Cóż z tego, że udaje się doprowadzić do wydania przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego nakazu rozbiórki nośnika. Firma reklamowa natychmiast odwołuje się do wojewódzkiego inspektora nadzoru, a później do sądu administracyjnego. Po kilku latach batalii sądowych taki nośnik jest w końcu rozbierany, ale przez ten czas nieuczciwy przedsiębiorca zdąży już odpowiednio dobrze zarobić. Sama zaś rozbiórka nośnika nie jest dla niego specjalną dolegliwością. To przecież nie budynek, ale stelaż, który z łatwością można zdemontować i przenieść w inne miejsce. Taka zabawa w kotka i myszkę.

Ta patologia dotyczy przede wszystkim posesji prywatnych, ale pozwalają nań niestety także niektóre instytucje, które swoje nieruchomości otrzymały od państwa w celu wykonywania ważnych funkcji publicznych. W tym gronie nagminnie pojawiają się spółki PKP...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10244

Wydanie: 10244

Spis treści
Zamów abonament