Kosztowny sukces
Nowotwory hematologiczne to ok. 10 proc. wszystkich wykrywanych w Polsce. Z tą diagnozą musi się zmierzyć każdego roku ok. 20–30 tys. chorych.
Co cieszy jednych, dla drugich stanowi wyzwanie: poprawiające się wyniki leczenia powodują, że pacjenci żyją dłużej, ale wydatki NFZ rosną. O stanie polskiej hematoonkologii dyskutowali w redakcji „Rzeczpospolitej" polscy hematolodzy.
Dyskusję zdominowały problemy dwóch generujących odmienne wyzwania nowotworów – chłoniaka Hodgkina i szpiczaka mnogiego. Szacunkowe dane mówią, że zachorowań na chłoniaka Hodgkina jest co roku ok. 800–900, na szpiczaka zaś ok. 1,7 tys. Dzięki nowym terapiom ze szpiczakiem żyje dziś w Polsce ok. 8 tys. osób. Zachorowalność może być niedoszacowana, początek choroby bowiem jest niecharakterystyczny.
Chłoniak Hodgkina tak jak szpiczak nie daje specyficznych objawów. Połowa chorych jest prawidłowo i szybko diagnozowana....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta