Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowny sukces

15 września 2015 | Rzecz o zdrowiu | Piotr Górski

Nowotwory hematologiczne to ok. 10 proc. wszystkich wykrywanych w Polsce. Z tą diagnozą musi się zmierzyć każdego roku ok. 20–30 tys. chorych.

Co cieszy jednych, dla drugich stanowi wyzwanie: poprawiające się wyniki leczenia powodują, że pacjenci żyją dłużej, ale wydatki NFZ rosną. O stanie polskiej hematoonkologii dyskutowali w redakcji „Rzeczpospolitej" polscy hematolodzy.

Dyskusję zdominowały problemy dwóch generujących odmienne wyzwania nowotworów – chłoniaka Hodgkina i szpiczaka mnogiego. Szacunkowe dane mówią, że zachorowań na chłoniaka Hodgkina jest co roku ok. 800–900, na szpiczaka zaś ok. 1,7 tys. Dzięki nowym terapiom ze szpiczakiem żyje dziś w Polsce ok. 8 tys. osób. Zachorowalność może być niedoszacowana, początek choroby bowiem jest niecharakterystyczny.

Chłoniak Hodgkina tak jak szpiczak nie daje specyficznych objawów. Połowa chorych jest prawidłowo i szybko diagnozowana....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10244

Wydanie: 10244

Spis treści
Zamów abonament