Międzynarodowe kongresy potrzebne Polsce
Rozmowa | Anna Jędrocha, prezes Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce.
Ile można zarobić na kongresie?
Anna Jędrocha: Osoba podróżująca w celach biznesowych, w tym uczestnik kongresu, wydaje w kraju, do którego przyjechała, czterokrotnie, nawet pięciokrotnie więcej niż typowy turysta, a jak wylicza międzynarodowa organizacja ICCA, monitorująca od 50 lat branżę kongresową, budżet średniej wielkości międzynarodowego kongresu, takiego na około 600 osób, to 350 tysięcy dolarów.
To swoisty eksport usług. Upraszczając – my im organizujemy konferencję, a oni przywożą nam walizkę pieniędzy. Zarabiają na tym polscy organizatorzy, obiekty kongresowe, hotele, restauracje, lotniska, linie lotnicze, sklepy, taksówki, a często również instytucje kulturalne. Powstają miejsca pracy.
Jednocześnie kongresy to „okno na świat" danej branży i szansa na transfer wiedzy, pozyskanie tak potrzebnych dziś innowacji.
Nic, tylko zapraszać na kongresy do Polski.
Owszem, ale do tego trzeba być przygotowanym. Mieć wyposażony obiekt kongresowy lub wystawienniczy, noclegi w dobrych hotelach, dogodny transport i zespół fachowców obsługujących gości na każdym kroku i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta