Nauka wspiera przemysł spotkań
Program prowadzą z sukcesem Polska Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenie Kongresy i Konferencje w Polsce. Program Ambasadorów Kongresów Polskich wystartował w Polsce w 1998 roku.
Postępy naukowe wymagają częstych spotkań ludzi nauki, które są okazją do zaprezentowania wyników badań lub konsultacji. Takie wydarzenia przybierają najczęściej formę dużych konferencji o międzynarodowym zasięgu. Ich finansowanie natomiast jest niezależne od koniunktury gospodarczej, gdyż taki charakter mają na ogół środki przeznaczone na naukę. Dlatego bardzo ważne jest współdziałanie organizatorów spotkań w celu zdobywania dla Polski takich imprez.
Według danych statystycznych turysta biznesowy, w tym uczestnik kongresu, wydaje w kraju, do którego przyjechał, czterokrotnie, a nawet pięciokrotnie więcej niż zwykły turysta. Wpływy te zasilają budżety państwa i miast, tworząc przy tym miejsca pracy.
Jednocześnie kongresy międzynarodowe stanowią dla środowiska zawodowego danego kraju swoiste okno na świat, dając szansę przyśpieszonego poznania najnowszych osiągnięć naukowych w danej dziedzinie. Rozwój polskiej nauki, którą coraz mocniej wspierają fundusze unijne, a także coraz lepsza współpraca polskich uczelni z zagranicznymi ośrodkami naukowymi i rosnąca popularność Polski jako miejsca spotkań powodują, że z roku na rok rośnie zarówno liczba, jak i rozmach wydarzeń naukowych. Dobry stan polskiej nauki oznacza zatem zysk miejsc, w których wydarzenia te są organizowane.
Według raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2015"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta