Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz więcej elektroniki w podatkach

15 września 2015 | Administracja | Paweł Rochowicz

W połowie listopada ma ruszyć interaktywny portal podatkowy, choć na razie tylko w zakresie niektórych danin. Jednak już teraz przedsiębiorcy w wielu sprawach mogą się kontaktować z administracją podatkową drogą elektroniczną.

Ministerstwo Finansów zapowiadało, że portal zapewniający rozliczenia podatków od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych oraz karty podatkowej miał ruszyć już latem 2014 r. Ten termin nie został dotrzymany. Według zapewnień resortu ta zupełnie nowa forma rozliczeń zostanie uruchomiona 15 listopada. Trwają ostatnie testy tego systemu, a resort zapewnia, że tym razem terminu dotrzyma.

Jak w banku

Nowatorstwo polega na tym, że podatnik będzie mógł za pomocą komputera i internetu nie tylko wysłać deklarację podatkową, ale też zobaczyć stan swoich bieżących i historycznych rozliczeń. Z grubsza ma to przypominać konto bankowe dostępne przez internet. Tak jak klient banku może sprawdzić wszystkie operacje na swoim koncie, tak samo podatnik zobaczy wszystkie swoje dotychczasowe płatności. Co więcej – będzie miał tam podgląd swoich danych ewidencyjnych, adresowych, rachunków bankowych i różnych obowiązków podatkowych. Portal umożliwi mu również odbiór korespondencji z administracji podatkowej. Tą drogą będzie mógł też wysłać korespondencję do właściwego organu podatkowego oraz sprawdzić stan sprawy. Według zapowiedzi MF, będzie to również miejsce, gdzie podatnik będzie mógł składać wnioski i automatycznie generować zaświadczenia. Resort zapowiada, że dostęp do tego portalu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10244

Wydanie: 10244

Spis treści
Zamów abonament