Jak uzyskać od fiskusa odsetki od nadpłaconego podatku
Zwrot pieniędzy, które przedsiębiorca niepotrzebnie wpłacił do skarbówki, pokrywa odpowiednio kwotę główną i odsetki. O pozostałą część można się ubiegać, składając wniosek do urzędu.
Podatnicy muszą się liczyć z tym, że fiskus nie odpuści odsetek od zaległości. Nawet jeden dzień opóźnienia w zapłacie podatku powoduje konieczność naliczenia odsetek, chyba że nie przekroczą one 8,70 zł. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy to skarbówka jest winna podatnikowi oprocentowanie nadpłaty. W praktyce zdarza się, że fiskus pomija swoje zobowiązanie do zwrotu odsetek na rzecz podatnika. A z uwagi na niejasne przepisy podatnicy nie dochodzą słusznie przysługującego im oprocentowania nadpłat podatku.
Przysługuje do dnia zwrotu
Nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości takiej jak odsetki od zaległości (obecnie 8 proc.). Oprocentowanie przysługuje do dnia zwrotu nadpłaty lub zaliczenia jej na poczet zobowiązań podatnika. Na tym kończą się podobieństwa pomiędzy odsetkami od zaległości i od nadpłat. Przepisy dotyczące odsetek od nadpłaty są lakoniczne. Brakuje zwłaszcza kompletnej regulacji dotyczącej tego, jak dochodzić odsetek, gdy organ podatkowy z własnej inicjatywy ich nie nalicza.
Ordynacja podatkowa w art. 78 § 3 wymienia zdarzenia, które powodują, że podatnik ma prawo do odsetek od nadpłaty. Odsetki mogą przysługiwać od różnych momentów w zależności od tego, w jaki sposób fiskus przyczynił się do powstania nadpłaty.
Przykład 1
Jeżeli sąd uchylił błędnie wydaną decyzję określającą podatek, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta