Kosmiczna szansa
Podkarpacie jako jedyny region w Polsce wpisało kosmonautykę do tzw. inteligentnych specjalizacji województwa. Rzeszów podjął teraz wyzwanie.
Studenci Politechniki Rzeszowskiej od lat konstruują łaziki marsjańskie. Najnowszy model wygrał zawody University Rover Challenge, które od dziewięciu lat są rozgrywane na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu tzw. analogu bazy marsjańskiej Mars Society. Budowa łazików to zabawa, ale i pierwszy krok do poważniejszych projektów.
Politechnika Rzeszowska w 2004 roku wraz z Politechniką Warszawską były pierwszymi uczelniami w Polsce, które utworzyły kierunek lotnictwo i kosmonautyka. Władze uczelni przyznają, że do tej pory akcenty naukowe były położone bardziej na lotnictwo, teraz pora to zmienić. W tym roku na Politechnice powstało koło naukowe kosmonautyki, które ma się zająć inżynierią kosmiczną.
– Rola technologii kosmicznych i satelitarnych będzie wzrastać. To może być kolejny obszar naszej aktywności, i dydaktycznej, i badawczej. Potencjał widzimy np. w łączności satelitarnej – mówi prof. Jarosław Sęp, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.
Powstanie biura Polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta