Jaki PIT od bitmonety
Przychód wyrażony w wirtualnej walucie należy ustalić na podstawie jej aktualnych cen rynkowych obowiązujących na giełdach.
Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski
Osoba fizyzna prowadząca działalność gospodarczą zamierza rozliczać transakcje z dostawcami w bitcoinach. Przedsiębiorca ma zamiar świadczyć transfer wirtualnej waluty na rzecz kontrahentów, którzy wykonują dla niego usługi i dostarczają mu towary. W ten sposób przedsiębiorca będzie się również rozliczał z biurem rachunkowym. Wartość transferowanych bitcoinów będzie równa wartości usługi lub towaru, a wykonanie usługi lub dostawa towaru będzie udokumentowane fakturą VAT. Jak rozliczyć transakcje wyrażone w bitcoinach? – pyta czytelnik.
Wirtualne waluty nie są powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym w rozumieniu prawa dewizowego i nie zostały zakwalifikowane do żadnych instrumentów finansowych w ustawie z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 94 ze zm.). W piśmie z 28 maja 2015 r. (FN7.054.9.2015) Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że w art. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi został określony zamknięty katalog instrumentów finansowych. W wyliczeniu tym „waluta wirtualna" nie tylko nie została wymieniona, ale też nie może zostać zaliczona do żadnego ze wskazanych tam instrumentów finansowych. Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi nie określa także podstawy do stosowania jej przepisów w zakresie walut...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta