Jak rozliczyć VAT w transakcjach z zagranicznym kontrahentem
U przedsiębiorców kupujących towary od podmiotów z innych krajów UE obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury przez dostawcę, ale nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiła dostawa.
Adam Czekalski, doradca podatkowy, prawnik – podpowiada, w jaki sposób ustalić podstawę podatkowania i obowiązek podatkowy w przypadku zakupu towarów i usług od partnerów biznesowych z innych krajów
Norweska danina powiększa podstawę opodatkowania w Polsce
Otrzymaliśmy fakturę VAT za usługi doradcze od norweskiego kontrahenta. Na fakturze, oprócz kwoty netto do zapłaty, jest również podany norweski podatek o podobnym charakterze do VAT. Czy to jest prawidłowe? Czy powinniśmy poprosić kontrahenta o korektę faktury? Jest to dla mnie istotne, ponieważ korzystam ze zwolnienia podmiotowego i nie mam możliwości odliczenia VAT.
Podatek na norweskiej fakturze jest jak najbardziej prawidłowy. Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, w związku z tym nie mają tutaj zastosowania przepisy dyrektywy VAT 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Świadcząc usługi na rzecz podatnika z Polski, norweski kontrahent prawidłowo wystawił fakturę z norweskim odpowiednikiem polskiego podatku od towarów i usług. Otrzymując taką fakturę, polski nabywca musi naliczyć od całej kwoty (zarówno wartości netto, jak i kwoty podatku) polski VAT i rozliczyć z urzędem skarbowym.
Zgodnie z ustawą o VAT podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta