Część procesu produkcyjnego może odbywać się poza terenem strefy
Podatnik zachowuje prawo do zwolnienia z CIT dochodu uzyskanego przy wykorzystaniu towarów i usług zakupionych poza specjalną strefą. Ich udział musi być jednak uznany za działalność pomocniczą w stosunku do określonej w zezwoleniu strefowym.
Z uwagi na stopień skomplikowania obecnych procesów produkcyjnych przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych (dalej: SSE) są często zmuszeni do korzystania z usług podmiotów zewnętrznych czy też do zakupu półproduktów/komponentów wyprodukowanych przez podmioty prowadzące działalność poza SSE.
W wydawanych w ostatnim czasie wyrokach Naczelny Sąd Administracyjny przyznaje przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie SSE prawo do zakwalifikowania wydatków ponoszonych w związku z nabywaniem towarów i usług od przedsiębiorców spoza SSE do wydatków związanych z działalnością strefową korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Co wynika z przepisów
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT wolne od podatku są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. Wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może jednak przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości. Przy czym z § 5 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta